wystawa

 
Poszukiwania i wybory
więcej
Poszukiwania i wybory
więcej
Polityka - idee
więcej
Polityka - działanie
więcej
Polityka - działanie
więcej
Budowniczy niepodległości
więcej
Od legalisty do dyktatora
więcej
 
Od legalisty do dyktatora
więcej
Od legalisty do dyktatora
więcej
Wartości chrześcijańskie
więcej
Przedsiębiorca
więcej
Więzienne rekolekcje
więcej
Emigrant
więcej
Ślązak, Polak, Europejczyk
więcej
 

Wystawa

Wojciech Korfanty jest jednym z najważniejszych polityków w najnowszych dziejach Polski i jednym z budowniczych jej niepodległości. To postać barwna, wielowątkowa i niejednoznaczna. Zdeklarowany patriota, zwolennik solidaryzmu społecznego, w wartościach chrześcijańskich widział ratunek dla odrodzonej Polski. Swym ideałom pozostał wierny do śmierci. Marginalizacja jego zasług, rozpoczęta przez obóz piłsudczykowski, miała kontynuację także po zakończeniu II wojny światowej. W nowym reżymie politycznym nie było dla Korfantego miejsca, a jego zasługi zaczęto doceniać dopiero w historiografii wolnej od polityzacji.

Wojciech Korfanty zasłynął mową wygłoszoną w Reichstagu w Berlinie, w której zażądał przyłączenia do Polski wszystkich ziem zaboru pruskiego, włącznie z częścią rejencji opolskiej. Był współtwórcą sukcesu powstania wielkopolskiego i współorganizatorem powstańczych formacji wojskowych, wsławionych także walką o wschodnie granice Rzeczypospolitej. Charyzmatyczny polityk, dyktator III powstania śląskiego, lider Chrześcijańskiej Demokracji, przeciwnik śląskiego separatyzmu, polski mąż stanu.

Ideą wystawy, usytuowanej w plenerowej galerii Łazienek Królewskich, jest ukazanie biografii Wojciecha Korfantego w sposób syntetyczny i problemowy. Nieodłączną jej częścią jest specjalna strona internetowa, które poszerza treści ekspozycji o kontekst historyczny, dodatkową unikalną ikonografię, a także bibliografię. Należy w tym miejscu nadmienić, że temat ten był w formie wystawienniczej opracowany w 2009 roku przez Archiwum Państwowe w Katowicach przy współpracy prof. Ryszarda Kaczmarka w ramach ekspozycji „Wojciech Korfanty współtwórca II Rzeczypospolitej”, która miała miejsce w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

(http://www.katowice.ap.gov.pl/art,63,wojciech-korfanty-wspoltworca-ii-rzeczypospolitej)

Aktualny projekt przygotowany został przez Muzeum Śląskie we współpracy z dr. hab. Miłoszem Skrzypkiem, Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach, Narodowym Archiwum Cyfrowym, w partnerstwie z Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Celem projektu jest przedstawienie historii tego wyjątkowego polityka, Ślązaka, Polaka, Europejczyka, którego losy splotły się z odrodzeniem państwowości polskiej.

Projekt „Wojciech Korfanty” został zrealizowany w ramach obchodów „Niepodległa” i w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich.

© 2019 Muzeum Śląskie